1. Skip to Main Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
آخرین بروزرسانی: 1396/9/25
سایت "بنیاد نشر آثار و اندیشه های شهید آیت الله دکتر بهشتی" تنها منبع رسمی اخبار و آثار شهید بهشتی است

گزارشی کوتاه از سیر تدوین زندگی‌نامه شهید آیت‌الله دکتر بهشتی

یکی از فعالیتهای اصلی بنیاد نشر آثار و اندیشه‌های شهید آیت‌الله دکتر بهشتی تدوین زندگینامه و تالیف سوانح احوال و اتفاقات رخ داده در زندگی ایشان بوده است. تلاش در جهت تحقیق و گردآوری ابعاد مختلف زندگی وی گرچه از سال 1376 و از زمان تاسیس بنیاد آغاز شد اما از ابتدای سال 1387 شکل جدی و تازه‌ای به خود گرفت. تحقیقات انجام شده در این زمینه شامل گردآوری و مرتب کردن اسناد و مدارک مربوط به شهید بهشتی اعم از دست نوشته‌ها و نامه‌ها، عکس و فیلم و نوارهای صوتی و سایر اسناد و نیز تنظیم تاریخ شفاهی زندگی شهید بهشتی و مناسبات مذهبی، سیاسی و اجتماعی ایران در زمان زیستن او است. با توجه به گستردگی ابعاد زندگی و حیات و آثار شهید و نیز تکثر افراد و شخصیت‌هایی که با ایشان مواجهه داشتند، انجام این تحقیق بدون کمک و یاری دیگر شخصیتها و صاحبنظرانی که یا با ایشان در برهه‌های مختلف حیات وی زیسته‌اند یا درباره برخی ابعادی که دکتر بهشتی به آن ورود کرده بود، تخصص و مطالعه محققانه داشته‌اند، ناممکن و ناقص است.

شرح مفصل زندگینامه شهید دکتر بهشتی از جمله تحقیقاتی است که به دلیل گستردگی و تنوع فراوان فعالیتها و حوزه اندیشه ورزی و عمل دینی، سیاسی، اجتماعی آن شهید از دشواریها و ظرافتهای خاصی برخوردار است. بنیاد امید آن دارد که بتواند این پروژه تحقیقاتی را با دقت و سرعت بیشتری به اتمام رسانده و متنی تاریخی و دقیق و تا حد امکان، خالی از ابهام در اختیار علاقه‌مندان زندگی و آثار شهید دکتر بهشتی قرار دهد.

بهشتی از زبان بهشتی (خاطرات شهید آیت‌الله دکتر سید محمد حسینی‌بهشتی)

بهشتی از زبان بهشتی عنوان کتابی سه جلدی است که به کوشش فرامرز شعاع حسینی گردآوری شده  و در سال جاری (91) توسط انجمن آثار و مفاخر فرهنگی وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در شمارگان 2000 نسخه به چاپ رسیده است.

مقدمه کتاب به زبان مولف را که شرح مختصری بر زندگی شهید آیت‌الله دکتر بهشتی است، اینجا بخوانید.

کارنامه مرکز اسلامی هامبورگ

شهید آیت‌الله دکتر بهشتی در سخنرانی که روز 14 خردادماه 1349 ( به فاصله چند روز از بازگشت‌شان از آلمان) ایراد کردند، کارنامه فعالیت‌های خود را در مرکز اسلامی هامبورگ به طور دقیق و شفاف شرح دادند. این سخنرانی در کتاب «بازشناسی یک اندیشه» (بنیاد نشر آثار و اندیشه‌های شهید بهشتی 1380) منتشر شده است.

متن سخنرانی یادشده را می‌توانید اینجا بخوانید.نسخه چاپی
دیدگاه‌ها